Preludium


O nas - czyli o Szkole.Szkoła Muzyczna "Preludium" jest placówką edukacyjno - kulturalną, której głównym założeniem jest nauczanie i przybliżanie świata muzyki. Jej organizatorem jest Fundacja im. Andrzeja Krzanowskiego, która działa na terenie Czechowic -Dziedzic od 2014 roku. Patronem Fundacji jest wywodzący się z naszego miasta muzyk i kompozytor, który specjalizował się przede wszystkim w muzyce akordeonowej i do dziś uważany jest za jednego z twórców współczesnej muzyki akordeonowej na świecie. Dbając o spuściznę twórczą Andrzeja Krzanowskiego oraz kontynuując tradycje muzyczne, zapoczątkowane przez niego, została utworzona fundacja, której głównym celem jest upowszechnianie muzyki, poprzez naukę i promocję. W Zarządzie Fundacji zasiadają osoby z najbliższej rodziny Andrzeja Krzanowskiego, które dbają o jakość i wysoki poziom kulturalny przekazywanej wiedzy muzycznej. W ramach wspomnianego celu statutowego fundacja powołała do życia Szkołę Muzyczną. Od 1 września 2015 roku, w Czechowicach-Dziedzicach, działalność rozpoczyna Szkoła Muzyczna "Preludium". Placówka ta działać będzie jako organizacja "non profit", czyli nie jest zorientowana na zysk, a wszystkie uzyskane środki przeznaczone będą na działalność fundacji.


Szkoła Muzyczna skrzypce

Nauczycielami w "Preludium" są osoby z gruntownym wykształceniem muzycznym, które posiadają duże doświadczenie dydaktyczne oraz szeroką praktykę sceniczną. W naszej ofercie nauczania znajdą Państwo takie instrumenty jak: fortepian, skrzypce, gitara klasyczna, gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa, akordeon, keyboard, perkusja, saksofon oraz klarnet. Prowadzimy także klasę wokalną, w której uczymy śpiewu estradowego. Ważnym elementem działalności szkoły są zajęcia zespołowe, tj. rytmika dla dzieci w wieku 3 - 4 lata oraz 5 -6 lat, zespoły muzyczne, zajęcia umuzykalniające z teorii muzyki. Dzięki takiej formie zajęć uczniowie nie tylko poznają tajniki wspólnego tworzenia muzyki, ale uczą się również współdziałania w grupie, integrując się, poznając i wspólnie bawiąc się muzyką.

Na dzień dzisiejszy Szkoła Muzyczna "Preludium" zorganizowana jest na zasadzie prowadzenia pozalekcyjnych zajęć artystycznych.

Nie ukrywamy jednak, że w najbliższej przyszłości będziemy dążyć do tego, aby nasza jednostka otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uprawnienia do prowadzenia szkoły artystycznej  I-go stopnia. Jest to nasza aspiracja na najbliższe lata, bo w Czechowicach-Dziedzicach i najbliższej okolicy brakuje prawdziwej szkoły artystycznej. Naszą misją, jest przede wszystkim nauczanie muzyki i odkrywanie jej tajników przed innymi. Chcemy, aby nasi podopieczni kształcili się u nas z przyjemnością i czerpali z tego dużo zabawy. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może, czy też chce być wybitnym wirtuozem, dlatego też, do każdego uczestnika podchodzimy indywidualnie, dostosowując repertuar i poziom trudności do oczekiwań i możliwości ucznia.

Siedziba naszej szkoły znajduje się w miejscowości Czechowice-Dziedzice, na Śląsku.